logo_POIIB-zpr-small
Szukaj
Close this search box.

Projektowanie obiektów liniowych wyłącznie na PZT – ustalenia z Podlaskim WINB

W dniu 4 grudnia 2023 r. Kazimierz Roszkowski, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego spotkał się z Krzysztofem Ciuńczkiem, Przewodniczacym Rady Podlaskiej OIIB. Przedstawiciele obu instytucji omówili przypadki kwestionowania możliwości projektowania obiektów liniowych wyłącznie na projekcie zagospodarowania terenu (PZT).

Ustalenie stanu prawnego

Z niewiadomych powodów problem ten narastał od momentu podziału projektu budowlanego na elementy, tj. od końca 2020 r. Abstrahując jednak od przyczyn tego stanu rzeczy, przyszła pora na uporządkowanie sytuacji.
Celem rozmów było więc ustalenie aktualnego stanu prawnego i zasad, jakie powinny być stosowane przy projektowaniu i realizacji obiektów liniowych. Procesy te powinny przebiegać sprawnie, bez nadmiernych obciążeń biurokratycznych i bezpiecznie.

W trakcie spotkania nadzór budowlany potwierdził, że nie kwestionuje możliwości sporządzenia projektu budowlanego obiektu liniowego wyłącznie na PZT. Taka możliwość wynika z treści art. 34 ust. 3b Prawa budowlanego. Jednak warunkiem jest tutaj spełnienie ostatniej część tego przepisu – tj. gdy całość problematyki może być przedstawiona w PZT.
W przypadku sieci uzbrojenia terenu z reguły taka sytuacja ma miejsce, poza nielicznymi wyjątkami, np. sieci przebiegających w budynkach, o czym sygnalizowaliśmy np. tutaj.

Praktyka działania i ustalenia

Należy jednak dodatkowo pamiętać, że zgodnie z § 15 ust. 2 pkt 14 rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego – w PZT powinno zostać odzworowane położenie sytuacyjno-wysokościowe obiektu liniowego.
Jeśli chodzi o położenie sytuacyjne, to sprawa jest jednoznaczna, gdyż wrysowane jest ono graficznie na mapie do celów projektowych. Różnie natomiast wygląda określanie usytuowania wysokościowego.

W przypadku sieci grawitacyjnych zwykle praktykuje się wpisywanie rzędnych projektowanego obiektu bezpośrednio na PZT, np. w miejscach studzienek kanalizacyjnych. Natomiast w przypadku sieci ciśnieniowych lub kabli energetycznych zwyczaje są różne, np. określa się głębokość ich posadowienia w opisie PZT.
Jednak często dochodzi do sytuacji, gdy w ramach danego projektu głębokość posadowienia kabla jest zróżnicowana. Przykładowo narzucana ona jest przez podmiot uzgadniajacy, np. zarządcę pasa drogowego przy przejsciu pod lub nad jezdnią. Również część przepisów narzuca odległości pionowe od innego uzbrojenia, które determinują inną niż standardowo przyjęta głębokość projektowanej sieci w miejscu skrzyżowania z istniejącym uzbrojeniem, np. gazociągiem.

W takich przypadkach dla spełnienia przywołanego przepisu rozporządzenia projektant powinien odnotować w PZT głębokość posadowienia inną niż standardowa. Np. wskazując miejsca lub sytuacje, w których ma ona nietypową wartość. Nie pociąga to za sobą konieczności rysowania profili, lecz może ograniczyć się do wskazania w formie opisowej miejsc i odpowiadającego im położenia wysokościowego projektowanej sieci.
Taka adnotacja pozwoli ograniczyć projekt budowlany wyłącznie do PZT i uniknąć zarzutów ze strony organów o braku w projekcie odpowiednich informacji o których mowa w rozporządzeniu.

Skip to content