Od 27 stycznia 2023 r. wchodzą w życie przepisy, które w dość istotny sposób zmieniają możliwości prowadzenia dziennika budowy. Dzisiaj zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik Budowy.
W niniejszym artykule używa się sformułowań:
Jakie obowiązki czekają inwestora i kierownika budowy, gdy budowa została już rozpoczęta lub zaraz ma się rozpocząć?
W zasadzie żadne, gdyż dzienniki budowy, montażu i rozbiórki wydane lub ostemplowane przez organy administracji architektoniczno-budowlanej albo organy nadzoru budowlanego przed 27 stycznia zachowują ważność i są prowadzone na dotychczasowych zasadach do końca budowy.
Co więcej - przez najbliższe 12 miesięcy inwestor może wystąpić o wydanie lub ostemplowanie dziennika budowy, montażu lub rozbiórki również zgodnie z dotychczasowymi przepisami.
W efekcie, w przypadku inwestycji rozpoczynających się od 27 stycznia 2023 r. mamy sytuację, w której inwestor ma kilka różnych możliwości, tj. może wystąpić do właściwego organu (właściwość organów bez zmian):
Jak wynika z powyższego - od 1 stycznia 2030 r. inwestor nie będzie miał już możliwości uzyskania dziennika budowy w postaci papierowej 1), 2). Jednak dzienniki wydane przed tą datą będą mogły nadal być kontynuowane w postaci papierowej.
Różnice w zasadach prowadzenia dziennika budowy na nowych zasadach w stosunku do wymagań sprzed 27 stycznia nie są duże. Najważniejsze z nich, odnoszące się zarówno do postaci papierowej, jak i elektronicznej, to:
Dodatkowe różnice związane z prowadzeniem dziennika na nowych zasadach w postaci elektronicznej w systemie EDB to:
1) z wyjątkiem dziennika budowy dotyczącego robót budowlanych na terenach zamkniętych ustalonych decyzją Ministra Obrony Narodowej.
2) planowana nowelizacja Prawa budowlanego zakłada przyspieszenie ostatecznego terminu ich wydawania do 31 maja 2023 r., z wyjątkiem dziennika budowy dotyczącego budynków mieszkalnych jednorodzinnych, dla których dziennik budowy w postaci papierowej będzie mógł być wydawany do 31 maja 2026 r.
ZPR jest organem pomocniczym Rady Podlaskiej OIIB. Polityka prywatności Izby znajduje się na stronie: https://pdl.piib.org.pl/