logo_POIIB-zpr-small
Szukaj
Close this search box.

Baza Projektów Budowlanych

Baza projektów budowlanych

Od 2023 r. w portalu e‑Budownictwo miała być prowadzona Baza Projektów Budowlanych (BPB). Jednak projekt ustawy nie przeszedł ścieżki legislacyjnej. Na czym miało polegać to rozwiązanie?

Otóż jeśli projektodawcy wrócą do pomysłu, to w BPB będą gromadzone projekty budowlane (PZT, PAB i PT) i inne dokumenty – sporządzone w postaci elektronicznej. Zamieszczone one będą przez użytkowników kont (inwestorów i projektantów), a każdemu z takich projektów portal e‑Budownictwo będzie przydzielał indywidualny numer.

Dostęp do BPB będą miały organy administracji architektoniczno‑budowlanej i nadzoru budowlanego.

BNB nie należy mylić z bazą projektów domów o powierzchni zabudowy do 70 m2 (rozszerzonymi następnie o większe powierzchnie), udostępnionych do bezpłatnego pobrania na stronie internetowej GUNB

Celem tego rozwiązania jest to, aby inwestor zamiast dołączać do wniosków, zgłoszeń czy zawiadomień projekty budowlane, mógł wskazywać indywidualny identyfikator projektu, który został umieszczony przez użytkownika w BPB.

Projekt ustawy wprowadzającej BPB na etapie opiniowania przewidywał przeniesienie BPB do systemu SOPAB i w takiej wersji trafił do Sejmu. Ostatecznie jednak cały projekt ustawy nie przeszedł ścieżki legislacyjnej, gdyż został odrzucony przez sejmową Komisję Infrastruktury. 

Nie musi to jednak oznaczać końca tego pomysłu, gdyż pomimo niepowodzenia w uchwaleniu tej ustawy, trwają prace związane z utworzeniem systemu SOPAB. W listopadzie rozpoczął się pilotaż tego systemu, o czym informujemy w artykule Start pilotażu systemu SOPB.

Skip to content