logo_POIIB-zpr-small
Szukaj
Close this search box.

Obowiązkowa nowelizacja warunków technicznych przesunięta o kolejne lata

Dzisiaj na stronie RCL pojawił się pilny projekt ustawy, który przesuwa o kolejne 3* (wyjaśnienie na końcu wpisu) lata termin wejścia w życie przepisów nakazujacych nowelizację warunków technicznych (w tym rozporzązenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie), wydawanych w oparciu o ustawę Prawo budowlane. Nowe rozporządzenia muszą uwzględnić potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Termin wydania nowych aktów prawnych został w 2019 r. określony na 36 miesięcy. Jednak gdy upływał jego koniec w 2022 r., został wydłużony do 60 miesięcy. Niestety ta zmiana niewiele dała, bowiem upływa on już niebawem – 20 września 2024 r., a nowe przepisy nadal nie zostały przygotowane.

W związku z powyższym nowy rząd pierwotnie planował całkowitą likwidację wskazywania daty granicznej wydania nowych przepisów – o czym informowalismy w artykule https://zpr.pdl.piib.org.pl/2024/02/27/planowane-zmiany-przepisow-budowlanych-w-ii-kwartale-2024-r/ .
Ostatecznie jednak opublikowany dzisiaj projekt ustawy zmieniajacej wskazuje 96-miesieczny termin obligujący prawodawcę do zmiany warunków technicznych.
Jeśli przepisy zostaną uchwalone w tej postaci, kolejną datą graniczą będzie 20 września 2027 r.


Skip to content