Dzisiaj na stronie RCL pojawił się pilny projekt ustawy, który przesuwa o kolejne 3* (wyjaśnienie na końcu wpisu) lata termin wejścia w życie przepisów nakazujacych nowelizację warunków technicznych (w tym rozporzązenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie), wydawanych w oparciu o ustawę Prawo budowlane. Nowe rozporządzenia muszą uwzględnić potrzeby osób z niepełnosprawnościami.
Termin wydania nowych aktów prawnych został w 2019 r. określony na 36 miesięcy. Jednak gdy upływał jego koniec w 2022 r., został wydłużony do 60 miesięcy. Niestety ta zmiana niewiele dała, bowiem upływa on już niebawem – 20 września 2024 r., a nowe przepisy nadal nie zostały przygotowane.
W związku z powyższym nowy rząd pierwotnie planował całkowitą likwidację wskazywania daty granicznej wydania nowych przepisów – o czym informowalismy w artykule https://zpr.pdl.piib.org.pl/2024/02/27/planowane-zmiany-przepisow-budowlanych-w-ii-kwartale-2024-r/ .
Ostatecznie jednak opublikowany dzisiaj projekt ustawy zmieniajacej wskazuje 96-miesieczny termin obligujący prawodawcę do zmiany warunków technicznych.
Jeśli przepisy zostaną uchwalone w tej postaci, kolejną datą graniczą będzie 20 września 2027 r.
* Prawdopodobnie nastąpiła zmiana terminu – zamiast przedłużenia o 3 lata, będą 2 lata. Właśnie (04.06.2024 r.) opublikowano komunikat z posiedzenia Rady Ministrów, w którym poinformowano m.in.:
“Obowiązywanie przepisów wykonawczych, w tym rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zostanie wydłużone z 60 miesięcy do 84 miesięcy. Konieczność ta spowodowana jest zaległością legislacyjną poprzedniego rządu.”
Komunikat:
W dniu 19 lipca 2024 r. została opublikowana w Dz. U. ustawa z dnia 28 czerwca 2024 r. o zmianie ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, ustawy o dokumentach publicznych oraz ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe: https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2024/1081 .
Potwierdziło się, że ostatecznie prawodawca daje sobie dodatkowe 2 lata na napisanie nowych WT.