logo_POIIB-zpr-small

ELI – Europejski identyfikator prawodawstwa

ELI https://eli.gov.pl/ to w istocie wyszukiwarka aktów prawnych. Jest to rodzaj narzędzia przypominającego ISAP (sejmowy Internetowy System Aktów Prawnych), lecz z bogatszą bazą informacji o prawodawstwie i możliwością bardziej zaawansowanych metod użycia.

Oprócz danych z Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego możemy tu znaleźć tekst dzienników wojewódzkich, czy dzienników innych urzędów centralnych. Użytkownik sam może wybrać formę prezentacji aktu prawnego, a także jego wersję.

Można standardowo skorzystać z wyszukiwarki wpisując frazę stanowiącą część tytułu aktu prawnego jaki szukamy, ale można też użyć bardziej zaawansowanych szablonów adresowych – przykłady takich adresów w przypadku wyglądają następująco:

Stan wdrożenia ELI w UE na chwilę obecną wygląda następująco https://eur-lex.europa.eu/eli-register/implementation.html :

ELI poza informacją wizualną (czytelną dla człowieka), zawiera metadane opisujące dany akt prawny. Sposób zakodowania metadanych w strukturze strony, jak i znaczenie podstawowych metadanych (np. tytuł czy data wydania) są takie same we wszystkich krajach UE. Dzięki temu łatwo można korzystać z powszechnie znanych narzędzi do wyszukiwania i indeksowania informacji. W szczególności wyszukiwarki (np. Google) wykorzystują takie metadane do podniesienia trafności wyszukiwania w stosunku do wyszukiwania pełnotekstowego.

Skip to content