logo_POIIB-zpr-small
Szukaj
Close this search box.

Poprawki w elektronicznym projekcie budowlanym – na etapie II instancji

1. Czy istnieje możliwość dokonania poprawek w zatwierdzonym projekcie na etapie odwołania?

Tak. W trakcie postępowania odwoławczego (tj. przed organem drugiej instancji) może dojść do sytuacji, w której projekt w postaci elektronicznej zatwierdzony przez organ pierwszej instancji może wymagać uzupełnienia lub korekty.

Jest to możliwe w przypadku drobnych kwestii, na podstawie art. 136 § 1 Kpa.

Przykładowy wyrok z dnia 18 stycznia 2023 r., sygn. II OSK 2433/21 w takiej sprawie niedawno ukazał się tutaj: https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/0B2800FE0F . Sąd stwierdził m.in.:

Sąd I instancji wyraził trafny pogląd, że nie można jednak wykluczyć sytuacji, w której w trakcie postępowania odwoławczego okaże się, że projekt obarczony jest wadami nieistotnymi, czyli wadami, które są związane z wymogami o charakterze formalnym, a które nie oznaczają istotnych naruszeń, o których mowa w art. 35 ust. 3 w związku z art. 35 ust. 1 p.b. Wówczas organ odwoławczy jest uprawniony, w ramach kompetencji wynikającej z art. 136 k.p.a., do podjęcia działań polegających na zobowiązaniu inwestora do sanowania nieistotnych nieprawidłowości projektu budowlanego. Jeśli inwestor usunie nieprawidłowości, decyzja organu drugiej instancji jest wydawana w warunkach istnienia sanowanego projektu budowlanego.

2. Jak dokonać poprawki w projekcie opatrzonym podpisem elektronicznym organu pierwszej instancji

Projekt opatrzony podpisem elektronicznym organu, który go zatwierdził oczywiście nie może być modyfikowany, bo utraciłby walor oryginalnego dokumentu.

W związku z powyższym GUNB wspólnie z pracownikami urzędów wojewódzkich zaproponowali rozwiązanie, pokazujące jak należy postępować w takiej sytuacji.

Otóż poprawka w danym elemencie projektu budowlanego może być dostarczona w postaci pliku zawierającego tylko tę poprawkę, a nazwa pliku będzie zawierać datę sporządzenia poprawki.

Data w nazwie pliku będzie więc wskazywała na różnicę pomiędzy projektem, a poprawką.

Przykłady:

  • w przypadku jednego pliku: PZT_2023.01.15.pdf może zostać skorygowany na PZT_2023.03.16.pdf,
  • w przypadku wielu plików: PZT_1_2023.01.15.pdf oraz PZT_2_2023.01.15.pdf mogą zostać skorygowane na kolejny numer pliku wraz z nową datą, tj. PZT_3_2023.03.16.pdf.

Szczegóły ustaleń w tej sprawie GUNB i urzędów wojewódzkich znajdują się tutaj: https://www.gunb.gov.pl/aktualnosc/ii-spotkanie-grupy-roboczej-z-przedstawicielami-urzedow-wojewodzkich .

Skip to content