Kontrola systemu ogrzewania lub klimatyzacji
1. Aby móc przeprowadzać kontrolę systemu ogrzewania lub klimatyzacji należy wpisać się do wykazu osób uprawnionych do kontroli takiego stemu. Jest on prowadzony jest w postaci elektronicznej – pod nazwą Centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków, który łącznie obejmuje wykazy:
- osób uprawnionych do kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji;
- protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji;
- osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej;
- świadectw charakterystyki energetycznej;
- budynków, których powierzchnia użytkowa zajmowana przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej przekracza 250 m2 i w których dokonywana jest obsługa interesantów, zawierający informacje o charakterystyce energetycznej tych budynków oraz ich powierzchni.
Od 28 kwietnia 2023 r. protokół z kontroli systemu ogrzewania oraz protokół z kontroli systemu klimatyzacji może być sporządzony wyłącznie w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków.
Sporządzanie protokołów bez wpisu do wykazu osób uprawnionych lub bez użycia centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków zagrożone jest karą grzywny.
2. Jednak żeby stać się osobą uprawnioną do kontroli takich systemów, należy też spełnić jeden z warunków w zakresie posiadanego doświadczenia zawodowego w postaci:
- uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej lub
- kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło oraz innych urządzeń energetycznych.
3. Informacje niezbędne do wpisu na listę uprawnionych do sporządzania obu protokołów dostepne są tutaj, natomiast o tym jakie zmiany w nich nastąpiły informowaliśmy na naszej stronie: https://zpr.pdl.piib.org.pl/2023/04/18/informacja-o-zmianach-przepisow-zwiazanych-z-budownictwem-nr-4-2023/.
4. Z art. 23 ust. 1 ustawy o charakterystyce energetycznej budynków wynika, że właściciel lub zarządca budynku poddaje budynki w czasie ich użytkowania okresowej kontroli w zakresie systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji, polegającej na:
1) sprawdzeniu stanu technicznego systemu ogrzewania, z uwzględnieniem efektywności energetycznej źródeł ciepła oraz dostosowania ich mocy do potrzeb użytkowych:
a) co najmniej raz na 5 lat – dla kotłów o nominalnej mocy cieplnej od 20 kW do 100 kW,
b) co najmniej raz na 2 lata – dla kotłów opalanych paliwem ciekłym lub stałym o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW,
c) co najmniej raz na 4 lata – dla kotłów opalanych gazem o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW,
d) co najmniej raz na 3 lata – dla źródeł ciepła niewymienionych w lit. a-c, dostępnych części systemu ogrzewania lub połączonego systemu ogrzewania i wentylacji, o sumarycznej nominalnej mocy cieplnej większej niż 70 kW;
2) ocenie efektywności energetycznej, co najmniej raz na 5 lat:
a) dostępnych części systemu klimatyzacji o nominalnej mocy chłodniczej większej niż 12 kW,
b) połączonego systemu klimatyzacji i wentylacji o sumarycznej nominalnej mocy chłodniczej większej niż 70 kW.
5. Natomiast zgodnie z ust. 5 art. 23 – nie dokonuje się kontroli systemu ogrzewania oraz systemu klimatyzacji w budynkach:
1) mieszkalnych wyposażonych w systemy automatyki i sterowania umożliwiające:
a) stałe monitorowanie elektroniczne dokonujące pomiarów sprawności systemu ogrzewania, połączonego systemu ogrzewania i wentylacji, systemu klimatyzacji lub połączonego systemu klimatyzacji i wentylacji i informujące właścicieli lub zarządców budynków o spadku sprawności tych systemów i potrzebie ich konserwacji, naprawy lub wymiany oraz
b) skuteczne sterowanie w celu zapewnienia optymalnego wytwarzania, dystrybucji, magazynowania i wykorzystywania energii;
2) niemieszkalnych wyposażonych w systemy automatyki i sterowania umożliwiające:
a) stałe monitorowanie, rejestrowanie, analizowanie i dostosowywanie zużycia energii oraz
b) analizę porównawczą efektywności energetycznej budynku, wykrywanie utraty efektywności systemów: ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, oświetlenia wbudowanego, automatyki i sterowania, wytwarzania energii elektrycznej w budynku, a także informowanie właściciela lub zarządcy budynku o możliwościach poprawy efektywności energetycznej, oraz
c) komunikację, a także interoperacyjność z połączonymi systemami, o których mowa w lit. b;
3) wyposażonych w systemy techniczne, o których mowa w pkt 2 lit. b:
a) objęte umową o poprawę efektywności energetycznej, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2166 oraz z 2023 r. poz. 1681),
b) obsługiwane przez operatora urządzeń lub sieci, podlegające monitorowaniu wyników przez tego operatora.