Rozwiązanie, które mogło zrewolucjonizować sposób prowadzenia postępowań administracyjnych w procesie inwestycyjnym przepadło. Chodzi o System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB).
Na stronie ZPR pisaliśmy o nim kilkukrotnie, ostatnio niestety w kontekście pozbawiania go kolejnych funkcjonalności na etapie prac nad projektem ustawy: SOPAB coraz bardziej okrojony
Zbyt wiele kontrowersyjnych zapisów (np. zbyt pospieszna i obowiązkowa cyfryzacja) jakie znalazły się w obszernym projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw: https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=3336 spowodowały odrzucenie w lipcu br. przez sejmową Komisję Infrastruktury w całości tego projektu.
Jednak wczoraj (16.08.2023 r.) późnym wieczorem, MRiT zdecydowało się (wbrew zasadom prawodawczym, dopiero na etapie II czytania) dołączyć do projektu innej ustawy: o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego: https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=3522 – część przepisów z tej ustawy.
Te zmiany Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych przegłosowała, aby przyjąć je, mimo zastrzeżeń Biura Legislacyjnego, w tym wskazujących na fakt, iż legislatorzy nie mieli możliwości się z nimi rzetelnie zapoznać.
„Interesujący” przebieg obrad Komisji można obejrzeć tutaj: transmisja (pkt 9 dotyczący zmian w Prawie budowlanym trwa w godz. 21:48.55 – 22:05.15), zakończone znamiennym komentarzem przewodniczącego Komisji: ”My jak Radomiak, wygrywamy”.
Wprowadzane tą ustawą zmiany dotyczą:
- wprowadzenia definicji przydomowym schronów i ukryć doraźnych,
- uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej w ograniczonym zakresie będą uprawniały do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi w przypadku osób posiadających:
- 1) tytuł zawodowy magistra inżyniera lub inżyniera architekta w odniesieniu do architektury obiektów o kubaturze do 1000 m3 zaliczanego do kategorii I, II, III, XVIII lub XX (tj. likwiduje się zabudowę zagrodową);
- 2) tytuł zawodowy inżyniera lub tytuł zawodowy technika albo dyplom zawodowy, albo dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika — w odniesieniu do architektury obiektu o kubaturze do 1000 m3 w zabudowie zagrodowej lub na terenie zabudowy zagrodowej, z wyłączeniem robót budowlanych wykonywanych przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków oraz na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.”,
- poszerza się katalog zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę wolnostojące, nie więcej niż dwukondygnacyjne budynki mieszkalne jednorodzinne o powierzchni zabudowy powyżej 70 m2, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, a budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora (to będzie już trzeci rodzaj zgłoszenia w Prawie budowlanym), a także szereg innych obiektów, np. ww. przydomowe schrony i ukrycia doraźne, bezodpływowe zbiorniki na wody opadowe lub roztopowe o pojemności większej niż 5 m3 i nie większej niż 15 m3 (a do 5 m3 również bez zgłoszenia) i szereg innych obiektów i robót budowlanych,
- w art. 30 „łatana” jest dziura w postaci braku możliwości weryfikacji przez organ AAB zgłoszeń słynnych domów o powierzchni zabudowy do 70m2 (a teraz również powyżej 70m2). Nowe przepisy przewidują dość dziwną konstrukcję prawną, na podstawie której organ miałby jednak prawo dokonać weryfikacji takiego zgłoszenia. Przepis ten z pewnością jest niejasny i raczej będzie prowadził do jeszcze większego bałaganu prawnego niż jest obecnie w aspekcie tych obiektów.
Prawdopodobnie działanie w pośpiechu, ewentualnie świadomość, że tak daleko idące zmiany uchwalane w ten sposób byłyby całkowitą przesadą – spowodowało konieczność nieuwzględnienia zagadnień dotyczących SOPAB w tym projekcie. W efekcie nie ma już żadnej szansy, aby obecny Parlament uchwalił przepisy wprowadzające SOPAB.
Szkoda, że tak to się skończyło.
Ustawa, która została dzisiaj uchwalona przez Sejm, trafi teraz do Senatu.