Jak już informowaliśmy – od dzisiaj, tj. 27 stycznia 2023 r., inwestor nowej inwestycji może założyć dziennik budowy w systemie EDB, czyli w postaci elektronicznej.
Jakie się z tym wiążą konsekwencje dla uczestników procesu budowlanego?
Otóż kierownik budowy, kierownik robót czy inspektor nadzoru inwestorskiego, którzy nie czują się jeszcze na siłach aby zdecydować się na uczestnictwo w procesie budowlanym z dziennikiem prowadzonym w postaci elektronicznej – przed podjęciem swojej funkcji powinni upewnić się na jaką postać tego dokumentu zdecyduje się inwestor.
Mimo, że za prowadzenie dziennika odpowiada kierownik budowy, to należy pamiętać, że decyzja co do formy jego wydania (a tym samym prowadzenia) należy do inwestora.
Warto również rozważyć zawarcie w umowie o pełnienie funkcji na budowie, odpowiednich zapisów w tej kwestii. Przepisy dają bowiem inwestorowi możliwość zmiany dziennika budowy założonego w postaci papierowej, na postać elektroniczną. Co oznacza, że nawet jeśli inwestor początkowo założył dziennik w postaci papierowej, to może go w trakcie trwania budowy zmienić na EDB.
W przypadku braku omówienia tego zagadnienia przed podjęciem funkcji, ryzykuje się obowiązkiem prowadzenia dziennika w postaci elektronicznej do końca budowy, bowiem dziennik prowadzony w postaci elektronicznej nie może zostać przywrócony do postaci papierowej!
Na temat dziennika budowy w postaci elektronicznej, a także o innych czynnościach procesu budowlanego podlegających cyfryzacji – ZPR POIIB przygotował specjalną podstronę o tytule: Cyfryzacja.
Zachęcamy do lektury i zadawania pytań w przypadku wątpliwości!