26 stycznia 2023

Jak już informowaliśmy – od dzisiaj, tj. 27 stycznia 2023 r., inwestor nowej inwestycji może założyć dziennik budowy w systemie EDB, czyli w postaci elektronicznej.

Jakie się z tym wiążą konsekwencje dla uczestników procesu budowlanego?

 

Otóż kierownik budowy, kierownik robót czy inspektor nadzoru inwestorskiego, którzy nie czują się jeszcze na siłach aby zdecydować się na uczestnictwo w procesie budowlanym z dziennikiem prowadzonym w postaci elektronicznej - przed podjęciem swojej funkcji powinni upewnić się na jaką postać tego dokumentu zdecyduje się inwestor.

Mimo, że za prowadzenie dziennika odpowiada kierownik budowy, to należy pamiętać, że decyzja co do formy jego wydania (a tym samym prowadzenia) należy do inwestora.

 

Warto również rozważyć zawarcie w umowie o pełnienie funkcji na budowie, odpowiednich zapisów w tej kwestii. Przepisy dają bowiem inwestorowi możliwość zmiany dziennika budowy założonego w postaci papierowej, na postać elektroniczną. Co oznacza, że nawet jeśli inwestor początkowo założył dziennik w postaci papierowej, to może go w trakcie trwania budowy zmienić na EDB.

W przypadku braku omówienia tego zagadnienia przed podjęciem funkcji, ryzykuje się obowiązkiem prowadzenia dziennika w postaci elektronicznej do końca budowy, bowiem dziennik prowadzony w postaci elektronicznej nie może zostać przywrócony do postaci papierowej!

 

Na temat dziennika budowy w postaci elektronicznej, a także o innych czynnościach procesu budowlanego podlegających cyfryzacji - ZPR POIIB przygotował specjalną podstronę: https://zpr.pdl.piib.org.pl/cyfryzacja.

Zachęcamy do lektury i zadawania pytań w przypadku wątpliwości!

 

MRiT w sprawach dotyczących nowego Prawa budowlanego

WAŻNA INFORMACJA DLA KIEROWNIKA BUDOWY
(oraz innych uczestników procesu budowlanego)

Zespół Prawno-Regulaminowy POIIB

pomagamy inżynierom budownictwa

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o zmianach przepisów

budowlanych, zapisz się na naszą listę subskrybentów.

W każdej chwili będziesz mógł się wypisać.
Nasze dotychczasowe komunikaty wyglądają tak 
Subskrybuj!
Subskrybuj!
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

e-mail: zpr@podlaska-oiib.pl

Telefon: (85) 742-49-30

Adres: ul. Legionowa 28,

             lok. 103B, Białystok

Kontakt z ZPR

ePUAP: www.epuap.gov.pl

Cyfryzacja

Kalendarz legislacyjny

Publikacje

Opinie i orzeczenia

Narzędzia

Pomoc prawna

Działalność ZPR


 

ZPR jest organem pomocniczym Rady Podlaskiej OIIB. Polityka prywatności Izby znajduje się na stronie: https://pdl.piib.org.pl/