30 września 2022
W dzisiejszym wpisie (z dnia 30.09.2022 r.) na blogu GUNB poinformował o aktualnej mapie drogowej wprowadzenia SOPAB - Systemu do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie:  https://www.gunb.gov.pl/strona/blog .
 
Ewentualne wprowadzenie tego systemu w życie mogłoby oznaczać poważny krok w cyfryzacji prowadzenia procesu inwestycyjnego, bowiem zakłada on szereg rozwiązań o charakterze rewolucyjnym, w tym m.in.:
  • koordynacja działań wszystkich organów, które zaangażowane są w proces wydawania decyzji, opinii, uzgodnień i pozwoleń poprzedzających złożenie wniosku o pozwolenie na budowę dla danej inwestycji - w jednym miejscu i poprzez wymianę komunikacji pomiędzy organami,
  • wyeliminowanie konieczności przesyłania dokumentów papierowych,
  • brak wstrzymywania biegu spraw, ciągłość w przyjmowaniu wniosków i wydawaniu decyzji np. w okresie pandemii, czy możliwość załatwiania spraw i kontaktowania się z urzędem drogą elektroniczną, a przez to stały dostęp do statusu swojej sprawy, bez konieczności wizyt lub telefonów do urzędu jedynie w wyznaczonych dniach i godzinach.
 
Pierwotnie system miał powstać do sierpnia 2023 roku, jednak zgodnie z opublikowaną dzisiaj mapą drogową ostatni (i najważniejszy z punktu widzenia użytkowników) etap wprowadzenia SOPAB do użytku ma nastąpić w 2025 roku.
 
 
 
Niezależnie od wydłużenia terminu, założenia tego rozwiązania wydają się tak istotne, że gdyby udało się je zrealizować nieco później, to nadal trudno będzie przecenić ich wagę.
 
Ze szczegółami planowanego systemu SOPAB można zapoznać się tutaj:  System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie .

MRiT w sprawach dotyczących nowego Prawa budowlanego

Mapa drogowa „SOPAB”

Zespół Prawno-Regulaminowy POIIB

pomagamy inżynierom budownictwa

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o zmianach przepisów

budowlanych, zapisz się na naszą listę subskrybentów.

W każdej chwili będziesz mógł się wypisać.
Nasze dotychczasowe komunikaty wyglądają tak 
Subskrybuj!
Subskrybuj!
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

e-mail: zpr@podlaska-oiib.pl

Telefon: (85) 742-49-30

Adres: ul. Legionowa 28,

             lok. 103B, Białystok

Kontakt z ZPR

ePUAP: www.epuap.gov.pl

Cyfryzacja

Kalendarz legislacyjny

Publikacje

Opinie i orzeczenia

Narzędzia

Pomoc prawna

Działalność ZPR


 

ZPR jest organem pomocniczym Rady Podlaskiej OIIB. Polityka prywatności Izby znajduje się na stronie: https://pdl.piib.org.pl/