1. Plik lub pliki projektu w postaci elektronicznej (przygotowane w sposób, o którym pisaliśmy tutaj) muszą zostać opatrzone podpisem elektronicznym każdego z projektantów biorących udział w opracowaniu projektu objętego tym plikiem.
Np. jeśli mamy do czynienia z plikiem PZT projektowanego budynku jednorodzinnego z projektowanymi instalacjami zewnętrznymi (np. sanitarnymi, elektrycznymi), to plik ten powinny podpisać, w dowolnej kolejności i dowolnym rodzajem podpisu elektronicznego, wszystkie osoby posiadające uprawnienia budowlane objęte zakresem tego projektu (np. AR, IS, IE).
Nie podpisuje się więc osobno (ani podpisem elektronicznym, ani tym bardziej odręcznym!) stron tytułowych, rysunków, czy dokumentów załączonych do takiego pliku, lecz jeden raz cały plik lub pliki, w których opracowaniu dana osoba uczestniczyła.
2. Istnieją trzy formy podpisu elektronicznego do wyboru i każdy z projektantów może użyć dowolnego z nich w ramach podpisu tego samego pliku:
Dla osób, które nie miały jeszcze okazji używać podpisu elektronicznego, szczegółowe instrukcje użycia ww. podpisów opracowano np. tutaj.
3. W praktyce każdy z projektantów (i projektantów sprawdzających, jeśli istnieje obowiązek ich zapewnienia), którzy brali udział w opracowaniu danej części projektu budowlanego w zakresie objętym danym plikiem komputerowym, opatruje teraz ten plik - każdy z nich w dowolnej kolejności i dowolnym rodzajem podpisu elektronicznego - swoim podpisem, np.:
4. Wszystkie narzędzia do podpisu elektronicznego oferują możliwość opatrzenia podpisywanego dokumentu odwzorowaniem graficznym tego podpisu. Choć takie odwzorowanie dobrze się prezentuje, to nie jest wymagane.
5. Plik (lub pliki) opatrzone podpisami przekazujemy inwestorowi, który w zależności od elementu projektu budowlanego:
Data ostatniego ujednolicenia aktów prawnych: 17.09.2022 r.
Szukasz innego ujednoliconego przepisu?
Informację o tekstach wszystkich aktualnych aktów prawnych dotyczących budownictwa znajdziesz na naszej stronie: narzędzia
Ustawa o drogach publicznych - link
Ustawa o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych - link
Rozporządzenie w sprawie w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych (od 21.09.2022) - link
Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - link
Ustawa - Prawo ochrony środowiska - link
Ustawa o ochronie przyrody - link
Ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko - link
Rozporządzenie w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko - link
Ustawa - Kodeks postępowania administracyjnego - link
Ustawa o dostępie do informacji publicznej - link
Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków - link
Ustawa - Prawo wodne - link
Ustawa - Prawo geodezyjne i kartograficzne - link
Ustawa o gospodarce nieruchomościami - link
ZPR jest organem pomocniczym Rady Podlaskiej OIIB. Polityka prywatności Izby znajduje się na stronie: https://pdl.piib.org.pl/